Avrupa’nın Korona Fonu Hakkında Anlaşma Sağlanamadı

20

Korona virüsü salgınının ekonomide yarattığı olumsuz etkilere karşılık Avrupa’nın oluşturduğu kurtarma fonları hayata geçirilemedi. Fonlar karşılığında üye ülkelere 500 milyar avroluk hibe ve 250 milyar avroluk kredinin verilmesi planlanmıştı.

Avrupa ekonomisinin Covid- 19 salgının yol açtığı sonuçlara karşı mücadele etmesi için oluşturulması planlanan kurtarma fonları çözümsüz kaldı. Avrupa Birliği bütçesinin 2021 ila 2027 seneleri arasındaki bütçelerinin toplamının 1.1 trilyon olmasını teklif eden AB Komisyonu, sermaye piyasalarından AB üyelerinin teminatı karşılığında borç alınarak bir kurtarma fonu tasarlamıştı. Fonun büyük bir bölümü yeni tip korona virüs salgınından en çok etkilenen İtalya, Fransa ve İtalya’ya harcanacağı belirlendi.

‘’Tutumlu 4’lü’’ Sıcak Bakmadı

AB üye ülkelerinden ‘’tutumlu 4’lü’’ olarak isimlendirilen Hollanda, Avusturya, Danimarka ve İsveç kurtarma fonuna sıcak bakmadıklarını belirttiler. Zor durumda kalan ülkelere koşullu kredi verileceğinin daha iyi olacağını savunan dört ülke, sonraki dönemlerde kredi borçlarının da ödenmesi gerektiğini belirtti. Diğer ülkeler, bu ülkelerin kurtarma fonuna sıcak bakmayacağını öngörmüştü. 2021 ila 2027 arasındaki dönemler için bütçeye dair müzakerelerin de kurtarma fonu görüşmeleri gibi zorlu olacağı düşünülüyor. Ülkeler, bütçenin büyüklüğü, AB ülkelerinin ileriki dönemlerde bütçeye hangi miktarlarda katkıda bulunacakları ve harcama alanları ile ilgili kafa karışıklığı yaşıyor.

Tartışmalardan biri de Covid-19 salgınının ekonomik alanda yarattığı etkiye, kurtarma fonunun ne derece etki edeceği. Bu kadar çok değişken ve anlaşmazlık arasında kurtarma fonu hakkında kısa sürede mutabakata varmak pek mümkün olarak görülmüyor. Euro ING Group Başekonomisti Houte ise anlaşma sağlanmış olsa bunun daha büyük bir sürpriz olacağını dile getirdi.

‘’Kırılgan Ülkelere Faydası Az Olacak’’

Capital Ekonomics Kıdemli Avrupa Ekonomisti Andrew Kenningham’ın kurtarma fonu ile ilgili yaptığı açıklaması ‘’ Kovid -19’un etkisiyle karşılaştırıldığında kurtarma fonunun kırılgan ülkelere faydası az olacak. 750 milyar avroluk fon, büyük çapta bir değişiklik meydana getirmeyecek.’’ şeklindeydi. Buna ek olarak Euro ING Group Başekonomisti Peter Vanden Houte, yaptığı açıklamada, ‘’Kurtarma fonları konusunda büyük bir karar beklemiyorum.’’ sözlerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.