Bakan Albayrak: Türk Lirasına Güvenen Kazanacak

12

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Borsa İstanbul’un yeni yıldan bu yana yatırımcıların artan ilgisi sayesinde yükselişini devam ettirdiğini ve 2020 senesinde koronavirüs sürecinin ardından oluşan kayıpların geri alındığı az sayıda borsalar arasında yer aldığını ifade etti. Albayrak’ın açıklamaları Türk Lirasına güvenen, Türk şirketlerinin ve varlıklarına büyüme hikayesine inananların kazanacağı yönündeydi. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Borsa İstanbul’a dair yaptığı açıklamalarda yılbaşından beri yatırımcıların ilgisinin sürekli olarak adım adım da olsa artışa sahip olduğunu söyledi. Bakan Albayrak’ın paylaşımında yer alan, Türk varlıklarına ve şirketlerinin büyüme hikayesine akabinde Türk Lirasına güvenen herkesin kazançlı olacağı, ifadesi dikkatleri üzerine çekti. Albayrak sözlerini, paylaştığı ‘’Ülkelerin Borsa Performansı’’ grafiğindeki veriler ile destekledi.

2020 Yılının Kayıplarını Geri Alacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın sosyal medyasındaki paylaşımlar vatandaşlar tarafından büyük il gördü. Bakan Albayrak, bunlara ek olarak 2020 senesinde koronavirüsün olumsuz etkileri neticesi ile ülkelerin büyük kayıplar yaşaması ile ilgili Borsa İstanbul’un kendisini toparlayan az sayıda borsadan biri olduğunun altını çizdi. Bakanın açıklamaları, Borsa İstanbul’un verdiği kayıpları kompanse etmeye devam edeceği yönünde.

Ülkelerin Borsa Performansını Paylaştı

Bakan Albayrak’ın resmi sosyal medya hesabından 1 Ocak ile 23 Haziran arasında yirmi iki ülkenin daha borsa performansları paylaşıldı. Bu yirmi iki ülke arasında ABD, İngiltere ve Fransa gibi büyük ülkeler de yer alıyor. Grafikte Avusturya, yüzde – 27,52’lik borsa performansı ile en alt sıradaydı. Yunanistan, Suudi Arabistan, Mısır ve Endonezya sıralamanın altındaki diğer beş ülke oldu. Borsa performans grafiğinde birinci sırada %0.80 ile Türkiye bulunurken ikinci sırada yüzde -1.53 ile Yeni Zelanda yer aldı. Çin’in yüzde -2.61 ile üçüncü olarak listede bulunması ise dikkatleri çekti. Önümüzdeki günlerde Borsa İstanbul’un ilerlemesinin büyük artışlar ile devam etmesi bekleniyor. Dünya genelinde koronavirüs önlemlerinin zayıflaması ve karantina süreçlerinin geri planda kalması ile 2020 senesinin ikinci yarısının ekonomik açıdan daha iyi geçeceği umut ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.