Bankalara Kredilerle Alakalı Önemli Çağrı

5

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Covid-19 salgınının sonrasında normalleşmenin yaşandığı dönemde finansal kurumlara ticari ve bireysel müşterilere kolaylık sağlayacak olan konuları belirtti.

Anadolu Ajansı muhabirinin bankacılık kaynaklarından öğrendiği bilgiye göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, banka ve banka dışında mali kuruluşlara normalleşmenin yaşandığı dönemde bireysel, ticari kolaylık sağlamalarının konusunda on bir tane madde bulunan talimat hazırladı.

Kurum, alakalı kuruşlar ile bireysel ve ticari müşterilerin vade tarihi 2020 senesinin sonuna kadar bulunan ödemelerine ilişkin öteleme taleplerinin karşılanmasını, ötelenmiş olan nakit kışları için de güncel piyasanın şartlarına uygun olarak fiyatlamanın yapılmasını istedi.

Kredi Sigortalarında Etki Sorgulama

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, alakalı kurumların Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile ilgili düzenleme için hareket etmesinin gerekli olduğunu belirtti. Kurum, krediye bağlı sigorta poliçelerinde temerrüt hali gerçekleştiğinde tazmin şartları oluşmasının kendiliğinden sorgulanması, varsa kredi ödemesinin sigorta poliçesinden kolay bir şekilde karşılanmasını sağlayabilecek bir sistemin işletilmesinin gerek olduğunu belirtti.

60 Yaş Üstüne ve Emeklilere Kolaylık

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan bankalara giden yazıda kaynaklara göre, “Emekli aylığı alan 60 yaşın üzerinde olan müşterilerin sürekli dışarı çıkamamalarından dolayı ATM’den bir kerede aylıklarını çekebilmeleri ve şubelerden, çağrı merkezlerinden yeterli ve hızlı bir şekilde hizmet almalarının sağlanması, emekli aylıklarını alan müşterilerin aylıklarını almak istedikleri bankalarının değiştirilmesinde fiili engellerin kaldırılması ve taleplerin şikayete mahal verilmeksizin zamanında yerine getirilmesi, 60 yaş üstü emeklinin şubelere gitmeye icbar edilmemesi gerekli görülmektedir” ifadeleri yer aldı.

Salgın Döneminin Başında Bankalara Talimat Verilmişti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankalar ve banka dışı mali kuruluşlar ile alakalı müşterilerden gelmekte olan taleplerin düzenli bir şekilde takip edildiğini verilen talimatlara uygun olarak hareket edilmesinin gerekli olmasını bildirdi.

Kurum, 20 Mart tarihinde bankalara gönderdiği talimat ile covid-19 salgının olduğu dönemde bankaların müşterilere kolaylık olmasını istediği için, iş dünyası, insanların covid-19 salgını dönemini en az hasar ile atlatabilmesini sağlamak amacı ile elliye yakın tedbiri hayata geçirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.