Borsada KY Ne Anlama Geliyor?

22

Borsada balinalar olduğu gibi KY yani küçük yatırımcılarda vardır. Borsada KY küçük yatırımcı anlamı taşır.

Küçük Yatırımcı Ne Anlama Gelir?

Çeşitli borsalar da elbette balinalar vardır. Ancak yatırımcıların büyük bir bölümü küçük yatırımcılardır. Küçük yatırımcılar yatırım yaptıkları para miktarına göre ky/by olarak ayrılır. Büyük yatırımcılar borsada tahta sahibi olarak nitelendirilir. Bu borsanın küçük bölümün oluşturan büyük yatırımcılar ise hisselerin ve satın alım hacminin %22’lik bölümünü oluştururlar.

Küçük yatırımcı yani KY bölüme , borsaya ve kişiye göre değişiklik gösterebilir. Örnek vermek gerekirse 16 Haziran itibari ile 1 BTC 65.000 TL’den alıcı buluyor. Kripto para borsalarında ise balinalar normal borsalara göre daha aktiftir. Çünkü düşüş ve yükselişler bu sayede daha hızlı gerçekleşir. 1 BTC’nin %15’i kimine göre büyük bir yatırımcıdır. Tabii bu kişinin maddi durumuna ve yatırım yaptığı paraya göre de değişebilir. Öyle ki 1.000.000 BTC transferleri gerçekleşirken 100-200 BTC’ye sahip olan birisi da o kişiye göre küçük yatırımcıdır.

Borsalarda hissesi listelenen 35 Milyon Dolarlık bir şirkete 5 Milyon dolar yatırım yapmak sizi büyük bir yatırımcı yapar. Ancak 500.000 Dolar yatırım yapmak sizi büyük değil aksine küçük bir yatırımcı yapacaktır.

Daha öncede dediğimiz gibi küçük yatırımcılar bu piyasanın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Büyük yatırımcılar genellikle kurum veya tahta sahibi oluyorlar.

Büyük Yatırımcı Ne Anlama Gelir?

Büyük yatırımcılar üstteki paragraflarda da dediğimiz gibi listelenen bir hisse veya paranın büyük bir bölümüne sahip olanlar veya hacmini gerçekleştirilenlerdir.

Büyük yatırımcılar çoğunlukla bir proje üzerinde çalışırlar ve o projenin her detayını öğrenerek o projeye giriş yaparlar. Öyle ki Aselsan’ın piyasa değeri 36 Milyar TL’dir ve bu hisselerden yarısını almak demek sizi büyük bir yatırımcı haline getirecekir. Ancak bu borsadan bunun yarısını kazanabilecek duruma gelene kadar borsada bulunmak sizi hala daha küçük bir yatırımcı rolünden kurtarmaz. Aksine büyük yatırımcılığa dönüşüme götürecektir.

Borsada Küçük ve Büyük Yatırımcı Nedir? Sorularının sonuna geldik. Düşüncelerinizi ve bilgilerinizi yorum kısmında belirterek borsa hakkında bilgilenmek isteyenlere yardımcı olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.