Ekonomik Kriz Amerika’da Etkisini Artırıyor

10

Korona virüs gündeminin halen daha sıcaklığını koruduğunu bugünlerde dünya basınının manşetlerindeki bir diğer önemli konu ise ABD’de etkisini gittikçe artıran ekonomik kriz atmosferi.

Konu ile ilgili yapılan değerlendirmelerde ABD’nin 1929’daki Büyük Buhran’dan bugüne en kuvvetli ekonomik kriz atmosferinin içinde olduğu belirtilirken, hükümetten yardımın bir türlü ulaşamadığı eyaletlerde pek çok Amerikalının açlıkla yüzleştiğinin altı çiziliyor. Ocak ayında Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılmaya başlayan ve Amerika’yı da oldukça kuvvetli bir biçimde etkileyen korona virüs salgını sebebiyle birçok insanın kaybedilmesinin yanında ortaya çıkan ekonomik kayıp da hayli dikkat çekiyor. ABD bu hususta dünya üzerinde en çok etkilenen ülkelerden biri olurken, hem can kayıplarının hem de ekonomik kırılmanın ortaya çıkardığı yaraları sarmak ise federal ve merkezi hükümetleri oldukça zorluyor.

New York Times da Ekonomik Krizin Altını Çiziyor

ABD’nin en popüler gazetelerinden New York Times da korona virüs salgını sebebiyle ABD ekonomisinde yaşanan ciddi kırılmayı ve vatandaşlar üzerindeki etkisini manşete taşımış durumda. Korona virüs pandemisinden en ciddi şekilde etkilenen ülkelerden Amerika Birleşik Devletleri’nde geçtiğimiz altı hafta içerisinde hükümetten işsizlik maaşı almak için başvuruda bulunan vatandaşların toplam sayısı 30 milyon seviyesini aşmış durumda. Korona virüs sebebiyle meydana gelen ekonomik krizin Büyük Buhran’ın ardından ortaya çıkan en kuvvetli kriz olduğunu vurgulayan dünya genelindeki pek çok uzman, hükümet tarafından yapılması gereken yardımların geciktiği bölgelerde birçok Amerikalının açlıkla mücadele ettiğini belirtti. Söz konusu ekonomik kriz sebebiyle en başta göçmenler olmak kaydıyla milyonlarca Amerikalı vatandaşın uzunca bir süredir herhangi bir yardım alamadığının altı çizildi.

Ekonomik kriz şimdilik güçlü etkisini ABD sınırları içerisinde gösteriyor olsa da muhtemel bir tetikleyici güç sonucunda söz konusu kriz atmosferinin küresel ölçeğe yayılmasından endişe ediliyor. Bu kapsamda pek çok ülke bir takım önlemler almaya çalışırken korona virüs salgınına karşı aşı veya ilaç gibi kesin bir çözümün de halen bulunamamış olması krizle mücadelede hükümetlerin elini zayıflatıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.