Emekliler Çifte Bayram Yaşayacak

2

Kurban Bayramının öncesinde Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilerin maaşlarını ödemek amacı ile çalışmalara başladı. 27 Temmuz-30 Temmuz tarihleri arasında, zamlı maaşların hesaplara yatırılması hedeflendi.

31 Temmuz- 3 Ağustos’ta kutlanacak Kurban Bayramı için, Sosyal Güvenlik Kurumu, emekliler için hazırlık yapıyor. Milyonlarca emekli insan temmuz ayında iki bayram yaşayacak.

Emeklilerin ikramiyelerinin 27 Temmuz – 30 Temmuz arasındaki süreçte yatırılması planlanıyor. Temmuz ayında emekliler, aylıklarını zamlı olarak alacaklar. Temmuz ayına ilişkin kısa çalışma ödemeleri ile işsizlik ödemeleri de 29 Haziran gününden itibaren hesaplarda olacak.

Hükümet, emekli insanların rahatlık, refah düzeylerini yükseltmek amacıyla bütün imkanları sundu. Bu sene 13 milyon emekli insana 9 milyar lira miktarında promosyon ödemesi yapıldı. Hak sahiplerine ve emeklilere, Ramazan Bayramı için mayıs ayında ödenmesi planda olan bin liralık ikramiye nisan ayında hesaplara yattı. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kurban Bayramı ikramiyeleri için hazırlığa başladı. Kurban Bayramı 31 Temmuz ve 3 Ağustos günleri ve arasında kutlanacak.

Kesin Tarihi SGK Açıklayacak

30 Temmuz Perşembe günü de arefe gününe denk gelmektedir. Pazartesi gününden beri 27 Temmuz 30 Temmuz tarihleri arasında bu senenin ikinci ikramiyesinin yatırılması beklenmekte. Ödeme takvimine ilişkin olan kesin tarihi Sosyal Güvenlik Kurumu duyuracaktır. Bu tarihe kadar emekli olan insanlar da ikramiyelerini alabilecek.

Emeklilere biner lira, yetimlere ve dullara hisselerinin oranında ödeme yapılacaktır. Hem eşi hem anne ya da babasından ölüm aylığı alan kişilerin ikramiyeleri, iki dosyadan hangisinde ölüm ayrılığı oranı daha fazla ise o dosya baz alınarak ödenmektedir.

Emekliler gibi maluller de, bayram ikramiyelerini tam olarak alıyor. Sürekli iş görmezlik geliri alan insanlar ve iş kazası geçiren insanlara da ikramiye yatmaktadır.

Bu kapsamdaki ödemler ise sürekli iş görmezlik oranına göre hesaplanmaktadır. Bireyin yüzde elli oranında iş göremez olduğu tespit edilirse beş yüz lira bayram ikramiyesi ödenecek.

Temmuz ayıyla ilgili kısa çalışma ödemeleri ve işsizlik ödemeleri de 29 Haziran gününden itibaren hesaplara yatırılacak. Ödemeler 29 Haziran 3 Temmuz ayı arasında yapılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.