ESNAF VE SANATKARLARA KREDİ YAPILANDIRMASI MÜJDESİ

3

Ticaret ve Sanayi bakanı Ruhsar Pekcan esnaf ve sanatkarların takibe düşen kredilerinin yeninden yapılandırılmasına dair müjde verdi.

Toplam 220 bin esnaf ve sanatkarın takibe düşen 20 milyar TL tutarındaki kredi borcu yeniden yapılandırılacak. Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla alınan kredilerin takipte olanlarında iyileştirme yapılacak.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yaptığı açıklamaya göre; esnaf ve sanatkarların kooperatif aracılığıyla aldığı borçlardan takibe düşenlerde yeninden yapılandırma fırsatı sunulacak. Böylece ekonomik darboğazda olan esnafın borç ödemesi kolaylaştırılacak.

Bakan Pekcan’ın yazılı olarak yaptığı açıklamaya göre; “ekonomik ve sosyal hayatın temel direklerinden olan esnaf ve sanatkarlara büyük önem veriliyor”. İstişare toplantılarında ve diğer organizasyonlarda esnaf ve sanatkarların taleplerini ve önerilerini aldıklarını belirten bakan, sorunları çözmek adına canla başla çalıştıklarını belirtti.

Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Ortaklarının Takibe Düşen Kredi Borçları Yapılandırılacak

Salgına bağlı olarak yaşanan ekonomik krizle ilgili gerekli tedbirleri aldıklarını belirten bakan Pekcan, gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek şunları söyledi;

“Bu süreçte Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ortaklarında da takibe düşen kooperatif kredileri için yapılandırma imkanı getirilmesine yönelik de bir beklenti oluşmuştur. Bu durum karşısında TESKOMB tarafından kooperatif takibine intikal etmiş borçların yeniden yapılandırılmasına yönelik Bakanlığımız görüşü alınarak bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma sonucu esnaf ve sanatkarlarımızın Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullandıkları kredilerden takipte olanları yapılandırıyoruz”.

Kredi Yapılandırmasından Kimler Yararlanacak?

30 Haziran 2020 tarihinden önceki borcu kooperatif takibine düşen borçlular bu fırsattan yararlanabilecek.

Bu bağlamda kefilleriyle birlikte sayıları 220 bini bulan borçlunun toplam 2 milyar lirayı bulan borcu yeniden yapılandırılacak. Bu yolla yaklaşık  K322 milyon lirayı bulan gecikme faizinde düşüş yapılacak. ESKKK aracılığıyla teminat ve kredi ihtiyaçlarının karşılandığına değinen bakan, yaklaşık 1,7 milyon esnafa Halkbank kaynaklarından düşük faizli geç ödemeli kredi imkânı tanıdıklarını belirtti. Bakan Pekcan bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik istikrar kalkanı paketinden de bahsetti.

Pandeminin yarattığı olumsuz etkilerin farkında olduğunu belirten bakan Pekcan; söz konusu uygulamanın ekonomimizin can damarı olan esnaf ve sanatkarlarımız ve tüm kooperatifçilik camiasına hayırlı olmasını diliyorum dedi.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.