Geçen Yıllara Oranla Daha Fazla Konut Kredisi Kullanıldı!

3

Kamu çalışanları, normalleşme dönemine geçerken ve sosyal hayatın normalleşmesi adına halkın finansman ihtiyaçlarını etik şartlarda sağlamak amacı ile yeni kredi paketlerini haziran ayı başında devreye soktu.

Verilerden toplanılan bilgilere göre, konut kredi bakiyesi, mayıs ayı sonunda 211 milyar 264 milyon miktarında bulunuyordu. Kamu bankaları öncülüğündeki tarihi kampanyanın sonrasında haziran ayında konut kredi kullanımında yüksek oranda artış görüldü.

Konut kredi miktarı, 1-19 Haziran’da 222 milyar 733 milyona ulaştı. Bu durumda 19 günlük dönemde konut kredileri yaklaşık 11,5 milyar liralık yükseliş gösterdi. Tüm zamanların haziran konut satış rekorunun da kırılması yüksek ihtimal. Haziran, çok noktada rekorlar ayı olarak tarihe geçecek.” şeklinde konuştu. Kampanyanın etkisi ile 1-19 Haziran’da kullanılmış olan konut kredisi tutarı, geçen yılın tamamında görülen rakamın yüzde 8,5 üzerine çıkmıştır.

Yüksek oranda faizlerin etkisi ile önceki yıl konut kredi miktarı 191,5 milyardan 188,5 milyara düşmüştü. 2017’de oranların yüzde 1’in altında olması nedeni ile en yüksek yıllık oran görülmüş ve konut kredi miktarı 27,9 milyara yükselmişti. Kredi miktarı, bu yılın 1 Ocak-19 Haziran sürecinde 23 milyar üzerinde artış gösterdi. Halkın konut sahibi olurken yük altına girmek istemediklerini, kira öder gibi ev sahibi olmak istediklerini dile getiren Durbakayım, gelişmiş ülkelerde bu şartlarda ev sahibi olduklarını anlattı.

Haziran, Birçok Noktada Rekorlar Ayı Olarak Tarihte Yerini Alacak

Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, konut kredi bakiyesinin ilk 6 ayda 30 milyar liraya oranla artmasını beklediklerini söyledi, 1 Ocak-19 Haziran tarihlerinde 23 milyar liraya ulaşıldığını belirtti. Böyle bir hacmin daha önceki yıllarda sadece 2017’de görüldüğünü aktaran Taş, “İlk 6 ayda hem 2017 hem de önceki yılların rekoru kırılmış olacak. Yoğunluk büyük oranda artmış durumda.” Demand Grup İnşaat Yönetim Başkanı Atalay Demirbaş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün yüzdelerine göre, 1-27 Haziran’da ülkede 93 bin 704 kredi satış işlemleri gerçekleştiğini belirtti. Geçen yılın aynı döneminde 6 bin 658 adet kredili konut satışı gerçekleştirildiğini söyleyen Demirbaş, “Söz konusu rakam, 2020’de 14 kat artış göstererek 94 bin adede yaklaşmış durumda. Veriler, düşük oranda konut kredisinin hem alıcı hem satıcı hem de üretici gözünden hayati önem taşıdığını göstermekte.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.