IMF Küçülme Tahminini Yükseltti

14

Uluslararası Para Fonu (IMF) koronavirüs salgını sonrası nisan ayında yüzde 3 olarak belirlediği küresel ekonominin küçülme tahminlerini yükseltti. Ekonomideki olumsuz etkilerin beklenilenden fazla olması küçülme oranı yüzde 4,9’a yükseldi. 

IMF tarafından nisan ayında yayınlanan Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda değişiklikler yapıldı. Daha önce ekonomide yüzde 3 oranında daralma gerçekleşeceğini öngören IMF, “Benzeri olmayan bir kriz, belirsiz bir toparlanma” başlığı ile güncelleme yayınladı. Son tahminlere göre koronavirüs salgının ekonomik etkilerinin beklenenden çok daha fazla olması nedeniyle dünya ülkelerinin karantina sürecinde ardında bırakıp normalleşmeye geçse dahi öngörülen küçülme oranının yüzde 4,9’a yükseldiği belirtildi.

Koronavirüsün Ekonomik Etkileri Devam Ediyor

2020 senesinin ilk yarısında ülkeleri olumsuz etkileyen Covid-19 salgınının ekonomideki olumsuz etkileri tam olarak atlatılabilmiş değil. Ülkelerin toparlanması için tahmin edilen süre daha uzun olabilir. IMF, sürecin kolay olmayacağına dikkatleri çekerek aşamalı olarak iyileşmenin yaşanacağını belirtti. Uluslararası Para Fonu’nun yayınladığı raporda 2021 senesinde küresel ekonominin yüzde 5,4 oranında büyüyeceği öngörüldü. Daha önce 2021 için büyüme tahminleri yüzde 5,8 olarak belirtilmişti. IMF tarafından açıklanan ülkelere dair daralma oranları ise ABD için yüzde 8 ve Avro bölgesi için ise yüzde 10,2’ye yükseldi. 2021 yılında bölgenin büyüme oranı yüzde 6 olarak tahmin ediliyor.

Pandemi Süreci Sonrası Belirsizlik Üst Düzeyde

1990’lardan beri dünyada yaşanan aşırı yoksulluğun azaltılması için kayda değer bir ilerleme gerçekleştirildi. Pandemi sürecinden sonra meydana gelen olumsuz etkiler neticesinde yoksulluğa karşı ilerlemenin tehlikeye girdiği ve düşük gelirli hanelerin bu durumdan en çok etkilenenler olacağı bildirildi. Hazırlanan raporda IMF, belirsizliğin yüksek olduğunu vurguladı. Bilirkişiler, politikacıların toparlanması gerektiğini ve küresel ekonomiyi etkileyen teknoloji ve ticaret gerilimlerini çözmesi gerektiğini savunuyor.

Temel Malzemeler İçin Küresel Stoklar Oluşturulmalı

Ekonomik önlemler ile birlikte uluslararası toplum için temel malzemeler ve koruyucu ekipmanlar ile küresel stokların oluşturulması gerektiği bir diğer önemli konuydu. Sağlık araştırmalarının finanse edilmesi ve koronavirüse karşı halk sağlığı sistemlerinin desteklenmesinin altını çizen IMF, bu sayede pandemi felaketinin yeniden gerçekleşmesinin önüne birlikte geçileceğini belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.