IMF’nin ABD Ekonomisi İçin Daralma Umudu

6

IMF, korona virüs salgınının bu yıl ABD ekonomisine 6,6 oranda daralmaya etki edeceğini öngördü. Uluslararası Para Fonu’nun yaptığı açıklamada ABD’nin 4. Madde görüşmelerinin ön bulgularını paylaştı. Salgının ABD ekonomisi üzerindeki etkilerinden bahseden açıklamada “ABD tarihindeki en uzun büyüme Kovid-19’un beklenmeyen gelişiyle raydan çıktı.” Diyerek değerlendirme yaptı. Yapılan açıklamalarda ekonomik zararın çok fazla olduğu belirtilerek korona virüs vakalarında devam eden artışın kontrol altına alınmaya çalışılırken, işletmelerin yeniden açılması kararının alınması ekonomik giderleri hafifletmek amacı ile dikkat ederek alınması gerektiğini vurguladı. Ulusal Para Fonu’nun açıklaması “Ekonomiyi onarmak ve faaliyeti pandemi öncesi seviyelere döndürmek uzun bir zaman alacaktır.” Şeklinde oldu.

Bu krizin ekonomik sonuçlarının en fakir kesim için daha ağır olacağının üstüne basılarak söylendiği açıklamada yoksulluk oranlarının ve sosyal zorlukların küresel finans krizi sonrasında yaşananları aşmasını beklendiği söylendi. Yapılan açıklamada virüs şaşkınlığının ekonomik yayılımı saran büyük belirsizlikler olduğunun üstünden geçildi.

Ekonomik görünümdeki risklere değinilen açıklamada en önemli riskin ABD’de korona virüs artış görülmesi ve karantina dönemlerinin tekrar uygulanması olanağının yüksek olduğu dile getirildi. Ekonomik kayıp ve ekonomik daralmaların sektörel dağılımında yoksulluk oranının sistemsel bir artışa sebep olacağına dair belli başlı işaretler olduğu belirtilerek, borç seviyelerinde artış görüldüğü ve bu artışın ekonomik kırılmalara yol açacağı söylendi.

ABD ekonomisi ile ilişkili büyüme öngörülerinin de yer verildiği açıklamada ülkenin ekonomisinin bu yıl 6,6 daralacağı, 2021’de yüzde 3,9, 2022’de yüzde 3,3, 2023’te yüzde 2,3, 2024’te yüzde 1,9 ve 2025’te yüzde 1,8 büyüyeceğinden bahsedildi.

4. MADDE KONSÜLTASYONU

IMF’nin kuruluş anlaşmasına göre, IMF’ye üye olan her ülkenin “4. Madde Konsültasyon Çalışması” çerçevesinde düzenli olarak denetlenmesi gerekiyor. Ulusal Para Fonu, üye ülkelerin ekonomi yöntemlerine yol gösterici olmak ve uluslararası finansal sistem üzerindeki gözetim sorumluluğunu yerine getirmek, her üye olan ülkenin ekonomik gelişmelerine ilişkin (genellikle yılda bir) ayrıntılı olarak inceleme ve gözden geçirme çalışmalarında bulunur. Söz edilen bu çalışmalar IMF Kuruluş Anlaşması’nın 4. maddesi kapsamında gerçekleştirildiğinden “Madde 4 Görüşmeleri” olarak adlandırılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.