KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi

29

KKB kredi notu kredi kartı ve kredi verilmesi uygulamalarında büyük önem taşımaktadır. KKB notu ve puanı, kişilerin veya kurumların ödeme güçlerini ve durumlarını temsil etmektedir de denilebilir. KKB açılımı ise, Kredi Kayıt Bürosu şeklindedir. Kredi kayıt bürosunda, her kişi ve kurumun risk analiz raporu belirlenmektedir. Buna göre, kredi alımlarında ve kredi kartı başvurularında risk analiz raporu değerlerine göre hareket edilmektedir. Bu derecelendirmeye ise risk analiz puanı adı verilmektedir. KKB notu düşük olan kişilerin kredi başvurularında sorunlar yaşanabilir.

KKB puanının belirlenmesinde, kaç bankaya borçlu olunduğu, düzenli veya düzensiz ya da eksik ödeme yapılıp yapılmadığı gibi unsurlar dikkate alınarak değerlendirme ve puanlama yapılmaktadır. Kalan borç miktarı, gelir durumu, öğrenim durumu ve en son ne zaman kredi kullanıldığı gibi detaylar da etkili olmaktadır. Bu durumların eksi özellikler taşıması kredi notunun da düşmesine neden olmaktadır. Bu durum, kredi veya kredi kartı taleplerinde olumsuz durumların yaşanmasına neden olmaktadır. Kara listeye girmek ise gerçekten sorun olabilmektedir. Buna kırmızı kalem yemek de denilmektedir.

Kırmızı kalen yemişseniz yani kredi notunuz hayli düşmüşse ve riskli bir konumdaysanız, bu durumda zamanaşımı süresi olan 5 yılı beklemeniz gerekmektedir. Çünkü sicil kayıtlarında olumsuz siciller beş yıl geçtikten sonra düzelmektedir. Ancak, bankalar olumsuz sicili olan fakat tüm borçlarını ödeyen kişiler veya kurumlar için beş yıllık süre içinde bazı kolaylıklar göstermektedir. Bir nedenle, kırmızı kalem yediyseniz, ancak daha sonra tüm borçlarınızı temizlediyseniz, bankalardan ibraname alarak KKB kredi sicili kötü olsa da yeniden kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak, bu resmi bir belge olup, bankaların hukuk müşavirliğinden almanız gerektiğini unutmamalısınız. Kredi başvurunuzda ibranameyi sunmalısınız. Bu şekilde kredi başvurunuza olumlu yanıt alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.