Kömür Tüketiminde Rekor Artış Yaşandı!

11

Dünya genelinde kömür tüketimi geçtiğimiz seneden bir önceki seneye göre yüzde 0,6 azalarak üç milyar yedi yüz yetmiş milyon ton petrol eş değerine indi.

Anadolu Ajansı muhabirinin “BP 2020 Dünya Enerji İstatistik Görünümü Raporu’ndan oluşturduğu derlemelere göre enerji kaynaklarının arasında kömürün payı geçen sene yüzde yirmi yedi olurken, bu rakam on altı senenin en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti.

Tüketimde yaşanan azalışta, dünya düzeyinde artan yenilenebilir enerjinin yatırımları, doğal gaz tüketiminin artışa geçmesi, ülkelerin temiz enerji politikaları ve sürdürülebilir olan kaynaklarının enerji sistemlerine dahil edilmesi gibi etkenler rol oynadı. Küresel kömür tüketimi, geçtiğimiz sene bir önceki seneye göre yüzde 0,6 azalıp üç milyar yedi yüz yetmiş milyon ton petrol eş değeri olarak belirtildi.

Kömür Tüketiminde Lider Çin

Çin, geçen sene dünya kömür tüketiminin neredeyse yüzde 51,7’ini tek başına gerçekleştirerek en fazla kömürü kullanan ülke oldu. Ülkede kömürün tüketimi, bir önceki seneye kıyaslayınca yüzde 2,3 artış ile bir milyar dokuz yüz elli milyon ton petrol eş değerini buldu. Bu ülkeyi, kömür tüketimini yüzde 0,3 artıran Hindistan peşinden geldi. Hindistan’da olan kömür tüketimi 444 milyon 731 bin ton petrol eş değeri ile 2001’den bugüne en az seviyesinde gerçekleşti.

Bir diğer yandan, doğal gaz ve petrol bakımından zengin sayılan Irak, Türkmenistan, Katar, Tobago, Trinidad’da geçen sene kömür tüketilmedi.

Dünyada Kömür Üretimi Arttı

Dünyanın genelinde kömür üretimi, geçen sene bir önceki seneye göre yüzde 1,5 artarak sekiz milyar yüz yirmi dokuz milyon ton oldu. Söz konusu dönemde, dünyada en çok kömür üretimi üç milyar sekiz yüz kırk altı milyon ton ile Çin’de gerçekleşti. Dünya kömür üretiminin &47,3’ünü tek üstlenen Çin’i, 756 milyon ton üretim ile Hindistan ve 639 milyon 800 bin tonluk üretim ile Amerika Birleşik Devletleri izledi.

Kömür üretimini en fazla artışa geçiren ilk üç ülke ise Pakistan, Venezuella, Brezilya oldu. Vanezuella, geçen sene üretimini bir önceki seneye göre yüzde 41,9 Pakistan, %45,9 ve Brezilya yüzde 24,8 arttırdı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.