Konut Alacak Olanlara Önemli Uyarı

6

Kamu bankalarının öncülüğünde başlatılmış olan indirim seferberliğini sonrasında kredi faizleri aylık 0,64 ile tarihteki en düşük seviyelere geriledi. Birçok ev almayı düşünen vatandaş ise bu fırsattan faydalanmak adına emlakçı, müteahhit ve bankaların kapısını aşındırdı.

Yüz Bini Geçti

1 Haziran tarihinden temmuz ayının başına kadar olan sürede faizlerde indirim gerçekleşti. Ülke genelinde satılmış olan kredili konutların sayısı yüz bini aştı. Bu rakam geçtiğimiz senenin aynı ayı ayıyla karşılaştırıldığı zaman artışı yüzde yüz sekseni bulduğu görülüyor.

Satış ve Kredi Sayısında Yaşanan Rekor Artış

İnşaat sektöründe bulunan temsilciler faizlerde olan indirim sonrasında meydana gelen hareketlilik ile birlikte haziran ayı için bütün zamanlardaki en yüksek konut satışını bekliyor. Bir diğer yandan ülkenin genelindeki yoğun konut satışı kredi tutarlarında da bütün zamanlardaki senelik rekorun kırılmasına sebep oldu. Bankacılık sektöründeki konut kredi bakiyesi senenin ilk yarısında otuz iki milyar lira kadar olan artış ile iki yüz otuz milyar lirayı aştı.

Faiz indirimini fırsata çevirmek isteyenlerin fiyatlar ile günübirlik oynamasının sonrasında konut alacak olanlar şimdi de tapu ile kredi süreçlerinden kaynaklı kaparo suiistimali yaşanmakta.

Kaparolar Yanıyor

Vatandaş, faiz kredi için bankalara hücum etti. Bundan dolayı ekspertiz raporunda süreç iki haftaya kadar artmaya başladı. Faizi en düşük seviyelere çeken bankalarda yaşanan durum ise özellikle ev satın almak isteyen insanların kaporasını tehlikeye atmaktadır. Uzun süre boyunca araştırma yaptıktan sonrasında aradığı evi bulan, yapmış olduğu öz satış sözleşmesiyle kısa bir süre içinde evi satın alacağının taahhüt eden, garantisini veren insanların on ile elli bin lira ödediği ortalama kaparo ücreti ekspertiz raporu gelmediğinden çıkmayan krediler yüzünden yanıyor.

20 Güne Kadar Çıktı

Yoğun ilgi altındaki bazı bölgelerde olan tapu işlemleri için tanınan süre yirmi günü buluyor. Faizlerin düşmesi ile beraber konut almak amacı ile harekete geçen birisi, tapudaki uzun süreçten kaynaklı, satıcının kendisine ihtarname çekerek alım öncesi yaptıkları sözleşmede olan tarihte satışın gerçekleşmediğinden kaynaklı kaporasının yandığını belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.