Konut Kredilerine 25 Milyar Lira Takviye

10

Vatandaşlara yönelik kamu bankaları tarafından düşük faizli konut kredisinin duyurulmasının ardından başvurular 133 bine ulaştı. Türkiye Bankalar Birliği’nin 63. Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, 25 milyar liranın konut kredileri için tahsis edildiğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde müjdesi verilen düşük faizli konut kredileri ile ilgili katıldığı Türkiye Bankalar Birliği 63. Genel Kurul Toplantısı’nda konuşma yaptı. Albayrak, 133 bin konut kreşinin 101 bininin sonuçlandırıldığını belirtirken 25 milyar Türk Lirasının bu amaçla vatandaşlara tahsis edildiğini söyledi. Konuşmasına bankacılık sektöründe kur riskinin söz konusu olmadığının altını çizerek devam eden Hazine ve Maliye Bakanı, bankacılık sektörümüz sağlıklı bir görünüme sahip vurgusu yaptı.

Bankalar Yerli Üretimi Desteklemeli

Türkiye’nin üretim kapasitesinin artması için bankaların yerli üretimi desteklemesini savunan Albayrak, yatırımcının krediyi aldıktan sonra kendi haline bırakılmaması gerektiğini belirtti. Bakan, Türkiye’nin üretebileceği her türlü ürün için faaliyete geçmesinin gerekliliğinin altını çizerken sözlerine ‘’Merkez Bankası’nın para politikası ve güçlü faiz indirimiyle birlikte kamu bankalarının düşük faizle verdiği kredilerle faiz oranları geriledi, kredi büyümesi güçlü seviyede devam etti. Kur etkisinden arındırılmış ticari krediler artış gösterdi.’’ şeklinde devam etti.

Koronavirüs Sonrası Ekonomide Pozitif Sinyaller

Koronavirüs etkilerinin dünya genelinde tüm ülkeler, ekonomik açıdan olumsuz etkilendi. Türkiye de yılın ikinci çeyreğinde olumsuz bir grafiğe sahip olmasına rağmen normalleşme sürecinin başlaması ile Haziran ayından bu yana ekonomide pozitif sinyaller gözlemlenmeye başlandı. Berat Albayrak, bu süreçte karantinanın kalkmasının önemli bir rolü olduğunun altını çizdi.

Düşük Faizli Konut Kredisine 133 Bini Aşkın Başvuru

Ev alma hayali kuran vatandaşlar için önemli bir fırsat olan düşük faizli konut kredisine 133 bini aşkın başvuru yapıldı. 133 bin vatandaştan 101 binine olumlu dönüş yapılarak 25 milyar lira tahsis edildi. Hazine Bakanı Albayrak, Türkiye’nin bu zorlu süreci V şeklinde çıkış yaparak atlatmasını beklediğini belirtti. Konuşma ‘’ Ekonomik aktiviteye zarar vermeden bu süreci yönetmemiz lazım. Ticari krediler vadesinden önce geri çağrılmamalı. Yeniden yapılandırmaları hızlandırmamız lazım.’’ sözleriyle sona erdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.