Konut Kredisi Almanın Zamanı Mı?

6

Tüm dünyada yaşanan sağlık krizi, ekonomik alanda da olumsuz etkileri beraberinde getirdi. Krizin ağır yükünü hafifletmek adına ekonomik anlamda bazı tedbirler alındı. Ekonominin canlandırılması ve konut satışlarında hareketlilik yaşanması adına da faiz oranlarında ve koşullarda büyük oranda iyileştirmeye gidildi. 15-20 yıl vadeli önünü görebilen her birey için şimdi ev almanın tam zamanı.

Ekonomideki dalgalanmalardan en çok etkilenen sektörlerden birinin, konut sektörü olduğu söylenebilir. Bu konuda atılan adımlar ise son dönemde ev almanın koşullarını oldukça kolay bir hale getirdi.

Şimdi ev almanın tam zamanı; konut kredilerinde düşük faiz ve uzun vadelerle birlikte ödemesiz dönemin uzaması da koşulları iyileştirdi. Birçok banka bu konuda uyguladığı kolaylıklarla inanları yeni ev sahibi yapıyor.

Bankaların Konut Kredisi Koşulları

Konut kredisi ile 120 ay vadeli düşük faizli ev alma imkanı bulunuyor. Bu kredi türünde birçok banka birbirine yakın faizler uyguluyor.

  • Ziraat Bankası %0,74
  • Halkbank %0,74
  • Yapı Kredi %0,89
  • Vakıfbank %0,89
  • ING Bank %0,89
  • Garanti BBVA %0,93
  • Türkiye Finans %0,79

Açıklanan tabloda, 100 bin TL’ye kadar 120 ay vadeli faiz oranları bulunuyor. 2018 yılında ülkemizde kullanılan konut kredisinin rakamsal toplamının 188,5 milyar lira olduğu belirtilmişti. Bu rakam 2019 yılı sonunda 198,7 milyar lirayı bulmuştu. Bu yıl ise henüz ilk çeyrekte bu rakamın 211 milyar liraya ulaştığı görülüyor. Uygulanan düşük faizli uzun dönemli konut kredisi ile elde edilecek avantajın önüne ise maalesef bir takım fırsatçılar geçti. Konut fiyatlarında gözle görünür oranda haksız bir artış yaşandığı söylenebilir.

Konut Kredisi En Avantajlı Olan Bankalar

Ülke genelinde kullanılan konut kredisi toplamı, yalnızca bu ayın ilk çeyreğinde tüm zamanların rekorunu kırdı. Geçen yıla göre 12,3 milyar liraya varan bir artış yaşandı.

Bankaların uyguladığı düşük faizli konut kredisi fırsatlarında, birbirine oldukça yakın değerler görülüyor. Vakıfbank sarı panjur konut kredisi, bu alanda en çok tercih edilen kampanyalar arasında bulunuyor. Ziraat bankası ve Halkbank ize %0,74 faiz oranıyla bu konuda en avantajlı iki banka konumunda bulunuyor.

Ziraat bankası ve Halkbank’tan 120 ay vadeyle 100 bin TL konut kredisi alanlar, bu süre sonunda bankaya toplam 152 bin TL civarında ödeme yapıyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.