Konut kredisinde faizlerde yine düşüş var! Avantajlı bankalar kendini belli etti…

3

Pandemi döneminin çoğu sektörde yer açtığı durgunluktan sonra haziran ayı ile başlayan normalleşme süreci özellikle konut kredilerinde kendini belli etti. En önce kamu bankaları ekonomiye can vermek için düşük faiz oranları vererek konut alım satımına da yarar sağladı. Faizler daha fazla düşecek mi? Hangi banka ne kadar faiz oranı uygulayacak merak konusu…

Normalleşme sürecinin başladığı haziran ayı itibari ile başta kamu bankaları düşük faiz oranları uygulayarak inşaat ve konut sektöründe canlanmaya sebep oldu. Son zamanlarda duraklayan inşaat sektörü pandemi sürecinin de gelmesi ile büyük darbe yemiş oldu. İnşaat sektörünü canlandırmak için devletin gösterdiği destek gözden kaçmadı. Kamu bankalarından Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank olmak üzere sunulan kampanyalar özellikle ikinci el konutlarda satışlarda artış gösterdi ve kar oranını arttırdı. Konut sahibi olmak isteyenler bu durumdan faydalanmak için konut araştırmalarına başladı. Bankalarının başlattığı bu kampanyalarda sıfır konut satın almak önceleri daha karlıydı fakat TÜİK istatistiklerine bakıldığında ikinci konutların satılması şimdi iki katı kar elde ettiriyor.

Bankaların Uyguladığı Faiz Oranları

Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası

Bu üç kamu bankası devletin desteği ve politikası ile benzer konut kredisi kampanyaları hazırladı. Bu kampanyalar şehirler arasında farklılık göstermektedir. Farklı şehirlerde değişiklik gösterse de sıfır ve ikinci el konutlar için aynı kampanyalar planlandı. Sıfır veya ikinci el konut için en fazla 500 bin TL olacak kadar ve en fazla 180 ay vade ile konut finansmanı uygulayan bankalar ödemeye başlangıç tarihini 12 ay sonraya erteleme fırsatı da sunuyorlar. Kamu bankaları İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere üç büyük şehir için azami kredi tutarını 750 bin TL olarak belirledi. Faiz oranlarına gelince sıfır konutlar için 0.64 ikinci el konutlar için ise 0,74 oranında olduğu söylendi. Vade ise minimum 13 ay olarak belirlendi.

İNG Bank Kampanyası

0,79 faiz oranı ile maksimum 1 milyon TL kredi imkânı sundu

İŞ Bankası Kampanyası

Maksimum kredisi 500 bin TL olan kampanyada 0.87 yüzdeyle faiz oranı uygulanacağı belirlendi.

 AKBANK Kampanyası

Maksimum kredisi 2 Milyon TL olan kampanya da 0,85 faiz oranı uygulanacağı belirlendi.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.