Koronavirüs Ekonomik Krizinin Dip Noktasını Geçtik

3

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde koronavirüs salgını sonrasında tüm dünya ülkelerinin olumsuz etkilenmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Lagarde, Euro bölgesinde Covid-19 salgınının yarattığı düşüş ile dip noktayı gördüklerini ve muhtemelen atlattıklarını belirtti. Başkan Lagarde, bu krizin 2008 – 2009 senesinde meydana gelen finansal krizden daha kötü olduğunu belirtirken harcama ve tasarrufların yatırıma dönüşmesi için zaman gerektiğinin altını çizdi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Kuzey Yıldızı Zirvesi’nde yaptığı konuşmada pandemi süreci neticesinde meydana gelen ekonomik krizden bahsetti. Covid-19 salgını ile birlikte görülecek olan dip noktasının geçtiğini ve dünya genelinde karantina sürecinin arkada bırakılması ile daha iyi bir tablonun ortaya çıktığını belirtti. Bununla birlikte toparlanma sürecinin karmaşık olacağı vurgulandı ve başkan, toparlanmasının eksik ve hatta belki de dönüşümsel olabileceğini söyledi.

Savunmasız Kalanlara Karşı Özenli Olmalı

Başkan Christine Lagarde, Avrupa İş Liderleri Konvensiyonu tarafından düzenlenen zirvede Euro bölgesinin koronavirüs salgını sonrası ekonomik krizin dip noktasını muhtemelen atlattığını açıkladı. Lagarde, ikinci dalga olasılığının mevcudiyetini koruduğunu belirtirken bu nedenle son derece ihtiyatlı olmak gerektiğini ifade etti. Küresel ticarette önemli miktarda azalmaların olabileceğinin altını çizerken aynı zamanda ekonomik kriz nedeni ile savunmasız kalanlara özenli olunmalı şeklinde konuştu.

Merkez Bankaları ‘’Muazzam’’ Tepki Verdi

ECB Başkanı Lagarde, yeni tip koronavirüs sonrası meydana gelen ekonomik krizin 2008 – 2009 senesinde yaşanandan daha kötü olduğunu söylerken, yapılan tasarrufların harcama ve yatırımlara dönüşmesinin vakit alacağını belirtti. Ekonomik kriz süresince merkez bankalarının gösterdiği tepkinin muazzam olduğunu savunan Lagarde, özellikle ECB’nin krize orantılı yanıt verebilmek için sahip olduğu bütün imkanları kullandığını ve kullanmaya devam edeceğini de söyledi.

Avrupa Birliği’nden Kurtarma Fonu

Açıklamalarında Lagarde, Avrupa Birliği üye ülkelerin liderlerinin yeni tip koronavirüs salgını neticesinde meydana gelen ekonomik krizin etkilerinin hafifletilmesi için oluşturulması planlanan kurtarma fonu ile ilgili anlaşmaya dair kararların 17 Temmuz’da da alınamayacağını tahmin ettiğini belirtti. Kurtarma fonunun, AB tarafından oluşturulması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.