Kredi Çekenler Dikkat

5

Tüketiciler konut kredisinin faizleri azalmadan aylar önce çektikleri kredilerde bu faizlerin düşürülmesi amacı ile yapılandırılmasını istediler ancak bankalar ret cevabı yazdıklarını belirttiler.

Kredi kullanan insanların bazıları bir sene önce kamu bankasından konut kredisi çektiğini faz oranı şimdi 0.64’e indiğini ve şimdi hüküm olduğundan dolayı banka reddettiğinden yüksek oranda faiz ödemeye devam ettiğini belirtti. Ayda 350 lira fark ettiğini söyleyip ne yapabileceği yönünde soru sordu.

Dava Açılması Mümkün

Tüketicilerin uyuşmazlıklarında senelerce avukatlık yapan Serkan Ağar bu konu ile alakalı çok önemli bilgiler verdi. Serkan Ağar’ın dediğine göre bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalındığı zaman bankalara dava açabilmek mümkündür. Bankayla yapılan sözleşmede “eski krediler etkilenmez” şeklinde hüküm olsa dahi tüketici mahkemesine başvurulabilir. Ödenen bedel ile krediniz yapılandırılsaydı ödeyeceğiniz bedel ile arasındaki farkı bankanızdan talep edebilirsiniz.

İhtiyati Tedbir İsteyebilirsiniz

Konut kredisini kullandınız fakat size uygulanan faiz oranının bugünkü faizlere göre yüksek olduğunu fark ettiniz ve bankanız ile görüşüp içinde bulunduğunuz durumu izah ettiniz. Yapılandırma yapamıyoruz cevabını alırsanız eğer ortada ciddi şekilde haksızlık ve mağduriyet olduğu için hukukun görevi bu soruna çözüm üretmek. Hukuk Mahkemeleri Kanunu’nun 389/1 maddesine göre gecikme sebebi ile ciddi bir zararın meydana gelmesinden endişe eden tüketici, tüketici mahkemesine başvurup kredinin yeni faiz oranlarına göre yapılandırılması için ihtiyati tedbir verilmesin isteyebilir.

Hakim Durumun Kötüye Kullanılması

Hürriyet’te bulunan habere bakıldığında, 6502 sayılı kanunun 39/4 maddesi delaleti ile Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği’nin 12/1-a bendi uyarınca kredi faiz oranında değişiklik tekrardan finansmanı gerektirir. Konut kredilerinin yapılandırılmaması demek hakim durumun kötüye kullanılması demektir. 4054 sayılısı kanunun maddesi kapsamında ise tüketici mahkemesi olayın hakim durumun kötüye kullanılması meydana gelip gelmediğini bilirkişiye tespit ettirebilmektedir. Siz de bu şekilde ödemekte olduğunuz bedel ile krediniz yapılandırılsa idi ödeyeceğiniz beden arasında bulunan farkı dava sayesinde bankanızdan talep edebilirsiniz.

Yakın veya Uzak Tarih

İsterseniz yakın bir tarihte isterseniz uzak bir tarihte kredi çekilmiş olsun. Bütün tüketiciler yapılandırılmadan faydalanabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.