Kredi Notu Sorgulama

26

Kredi notunun olumlu hatta yüksek olması, kişilerin veya kurumların kredi ya da kredi kartı başvurularının sonuçlanmasında son derece önemlidir. Dünyada da bu sistem uygulanmaktadır. Ülkemizde de internet ve bilgisayar ağının gelişmesi ile artık bankacılık işlemleri için ortak bir ağ kullanılmaktadır. Bu ağı merkezinde T.C. Merkez Bankası bulunmaktadır. Merkezi kurumda olan bir sistem ile bankacılık işlemleri yapan tüm kişilerin, hem özel, hem de tüzel kişilerin detaylı olarak kayıtları tutulmaktadır. Bu işlemler sonucunda, kredi ödeme durumları, mevduat bilgileri, kredi kartı ödeme durumları, ödemelerin vadesinde yapılıp yapılmadığı, ne kadar ödendiği, eksik ödemenin olup olmadığı, en son hangi tarihte kredi kullanıldığı kaç bankaya borcu olduğu gibi bilgiler dikkate alınarak kredi notu belirlenmektedir. Bu işlemi ise KKB yani Kredi Kayıt Bürosu yapmaktadır.

Bankalar kredi taleplerinde hemen kişi veya kurumların kredi notuna bakmaktadır. Karar buna göre verilmektedir. Nota göre kredi tam olarak verilebilir, verilmeyebilir veya talep edilenden daha az miktarda verilebilir. Kredi notu sorgulama ile mevcut durumunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notu sorgulamak için Merkez Bankasına dilekçe ile başvurabilirsiniz. Dilekçenizde kişi iseniz, resmi imza ve TC kimlik numaranızın olması zorunludur. Öte yandan, kurumsanız imza sirküleri ile yetkili imzası eklenmelidir. Kısa sürede cevap alabilirsiniz. Bunun yanında, KKB mobil uygulama sistemini de kullanmaya başlamıştır. Buna göre, www.kkb.com.tr adresinden giriş yaparak, risk raporunuzu öğrenmek için başvurabilirsiniz.

Mobil cihazlarınızı kullanarak uygulamadan yararlanmanız mümkündür. Özellikle kredi başvurusu yapmaya hazırlananlar için bu uygulama son derece pratiktir. Buna göre, mevcut durumunuzu ve puanınızı görebilir. Kredi taleplerinizi buna göre, sürpriz yaşamayacak şekilde değerlendirebilirsiniz. Uygulama kısa sürede sonuç alabilmenizi de sağlamaktadır. Mutlaka deneyin ve puanınızı öğrenin.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.