Küresel İslami Finans Varlıklarının Değeri Üç Trilyon Doları Aşabilir

10

İstanbul Ticaret Üniversitesi İslam Ekonomisi ve İktisadi Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olan Profesör Doktor Necdet Şensoy’un yaptığı açıklamaya göre İslam bankalarının küresel hacminin 2004 senesinde iki trilyon 175 milyar dolara, küresel toplam İslami finansal varlıklarınsa üç trilyon 400 milyar dolara ulaşmasının bekleniyor.

Necdet Şensoy İslam Ekonomisi ve Finansı Söyleşilerinin kapsamında Anadolu Ajansı muhabirine, İslam iktisadıyla kapitalist ekonomi arasında bulunan farklar ile, katılım bankacılığı sektörüne ve Türkiye’nin İslami finansta merkez ülke olabilmesi potansiyeli ile alakalı değerlendirmelerde bulundu.

Necdet Şensoy, Türkiye’de faiz bulunmayan finanssız katılım finansı olarak tanımlandığını belirtti. Katılım finansında finansal işlemlerin bir varlığa bağlı olması gerektiğini, konvansiyonel finansta piyasalarda yapılmakta olan bir işlemin gerçek sektörde karşılığının olmadığını belirtti.

Necdet Şensoy, Covid-19 virüsü salgınının sebep olduğu ekonomik duraksamanın katılım bankaları üzerinde etkileri olduğunun, “Fonlama yöntemlerinin gerçek mal ve hizmet ticaretine dayalı olma gereği katılım bankalarının ayırıcı özelliği olarak güçlü yanını oluşturuyor. İşletmeler finansal sıkışıklık dönemlerinde ticari faaliyetlerini ve nakit akışlarını devam ettirmeyi önceler, bu nedenle katılım bankası fonlarının geri ödenme kabiliyetinin göreceli olarak daha yüksek oluyor.” İfadelerinde bulundu.

Profesör Doktor Necdet Şensoy, İstanbul Finans Merkezi projesinin İstanbul şehrini bölgesel olarak finans merkezi haline dönüştüreceğini söyledi. Katılım finansı konusunun da Türkiye’nin avantajlı olacağını belirtti.

İslam Kalkınma Bankasının Özel Sektörü Geliştirme Şirketi tarafından yayımlanan İslami Finans Gelişim Endeksi’nin 2019 senesindeki raporuna göre, 2018 senesinin itibari ile İslami finansal varlıkların dünya çapında hacmi iki trilyon 524 milyar dolar olduğunu söyleyen Necdet Şensoy, bunu içinde 470 milyar dolar, İslami fonların ise 108 milyar dolar paya sahip olduğunu belirtti. Bunların İstanbul finans merkezinde işlem görmesini daha cazip hale getirebilecek finansal altyapı ve hukuki altyapı hazırlanarak bir kısmını çekmenin mümkün olacağını dile getirdi.

Necdet Şensoy, Türkiye’de bulunan İslami varlıkların elli bir milyar dolar değerinde olduğunu belirtti. İslami finansal varlıkların Malezya’da 521 milyar dolar olduğu söyledi. Malezya’yı 125 milyar dolar ile Katar, Katar’ı 86 milyar dolar ise Endonezya’nın takip ettiğini belirtti.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.