Küresel Piyasalarda Çin Yükselişi

3

Çin dışında, ABD ve Asya genel piyasalarında satış ağırlıklı işlem yapılıyor. Hafta başlangıcında Çin yükselişle işlemlere başlarken, dünya genelinde satış ağırlıklı işlemler başladı. Güne Dolar 6,85 TL ile başlarken, Euro 7,85 TL seviyesinden işleme başladı.

ABD vadelileri salgının piyasalardaki olumsuz etkileri nedeniyle haftaya satış ağırlıklı başladı. Bilanço döneminin sürdüğü ABD vadelilerinde, özellikle teknoloji şirketlerinin bilançoları merak konusu oluyor. Çin dışında kalan Asya ve Pasifik ülkelerinde ise düşüş devam ediyor. Japonya ihracat verileri Haziran ayında çift haneli düşüşler yaşarken, bu düşüşün 0.35’e vardığı bildirildi.

Ülkemizde ise BİST endeksi haftayı 58,36 puan artışla başladı. BİST 100 endeksi 118 bin 844 puandan işlem ile haftaya başlangıç yaptı. Dolar/TL ve Euro/TL işlemleri de geçen haftaki seviyelerden işlem görmeye devam ediyor.

Liderlerin Görüşmeleri Euro’ya Yaradı

Üç günlük liderler zirvesinde Euro’ya yönelik kurtarma hareketi piyasalara olumlu yansıdı. Euro, Dolar karşısında son 4 ayın zirvelerine çıkmaya çok yakın. Bunda görüşmelerin Euro’ya katacağı olumlu havanın etkisi bulunuyor.

Euro/Dolar paritesi geçtiğimiz Çarşamba günü gördüğü 1,1452’lik zirveye yakın seyrediyor. Kur şu anda 1.1415 dolardan işlem görüyor.

Altın Dolara Karşı Güçlü Duruyor

Altın spot piyasalarda %0.1 gerileyerek 1,807.80 dolarda seyretse de, Dolar karşısında güçlü olmaya devam ediyor. ABD Dolarının etkisi ile düşük miktarda gerileme görülse de, hala 1,800 Doların üzerinde seyrediyor. Bu durumun küresel salgının piyasalara yaşatacağı olumsuz etkilerden kaynaklandığı düşünülüyor.

Ülkemizde de sezona hareketiz başlamasına rağmen altın, birçok yatırımcının güvenli limanı olmayı sürdürüyor.

ABD’de Artan Vaka Sayları Yine Petrolü Vurdu

Özellikle California eyaletinde yeninden artışa geçen Korona Virüs vakaları ve alınan tedbirler, ham petrolün fiyatını etkiledi. Brent petrolün fiyatı geçtiğimiz haftanın son gününe göre haftaya 30 sent düşüşle başladı. Brent petrolün fiyatı 42,85 dolar civarında seyrederken, ABD ham petrolü ise 40,30 dolardan işlem görmeye başladı.

Vakaların yeniden artışa geçmesi ile birlikte yatırımcıların yaşadığı çekinceler, petrol fiyatlarında düşüşe neden oluyor. Vaka sayısı dünya genelinde 14,5 milyona ulaşırken, bu durum yatırımcıları tedirgin etmeye başladı.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.