Küresel Piyasalarda Kötümser Rüzgarlar Esiyor

4

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yeniden artışa geçen salgın nedeniyle okullar ve iş yerleri kapandı. ABD borsalarında önceki günler esen olumlu rüzgâr da dün akşam kapanış saatine doğru tersine döndü.

Düz gözlemlenen yukarı doğru hareket, ABD borsalarında yaşanan düşüş nedeniyle küresel bazda tersine dönü. Borsa İstanbul ise, yerli yatırımcıların desteği sayesinde bu olumsuz rüzgârdan etkilenmedi. Güne aşağı yönde hareketle başlayan endeks, öğleden sonra gelen alımlar sayesinde artı duruma geçti.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinin salgın nedeniyle yeniden alarma geçmesi, birçok ülkenin para piyasalarını olumsuz etkiledi. Asya ülkeleri borsalarında ise satış ağırlıklı işlemler gözlendi. Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasında Güney Çin denizi konusundaki anlaşmazlık da bu seyirde etkili oldu. Pompeo’nun bu konuda yaptığı açıklama, küresel borsaların olumsuz yönde hareket etmesinde etkili oldu.

Borsa İstanbul Olumsuz Etkilenmedi

Küresel kriz dönemlerinde daha önce de gözlemlenen yerli yatırımcı etkisi, Borsa İstanbul’un bu olumsuz havadan etkilenmemesine neden oldu. Bu güne ekside başlayan BİST 100, özellikle konut satışlarında yaşanan olağanüstü hareketlilik sayesinde artı yönde harekete geçti. BİST 100 endeksi öğleden önce %10 artışla 118 bin 515 puandan işlem görmeye başladı. Dolar 6,86 olurken, Euro ise 7,78 TL’den işlem görüyor.

Brent Ham Petrol Fiyatları Yeniden Düşüşte

Küresel salgın brent petrol fiyatlarında yeninden düşüne neden oldu. Ağustos ayında yapılacak OPEC+ toplantısında arz kısıntılarının yapılacağına yönelik açıklama beklentisi, %2’nin üzerine çıkan düşüşe neden oldu. Günlük 9,7 milyon varillik arz kısıntısının günlük 7,7 milyon varile indirilmesi bekleniyor.

Ağustos ve Aralık ayları arasında petrolde günlük 2 milyon varil araz kısıntısı yapması beklenen OPEC+ önümüzdeki günlerde bu konuda sıkıntı yaşanmasını öngörüyor. Analistlere göre bu durum yaşanacak belirsizliklerle birlikte piyasayı olumsuz etkileyecek.

Doların Güçlenmesi Altını Vurdu

Amerikan Dolarının küresel çapta güçlenmesi, Altını 1800 doların altına indirdi. Altın ons fiyatı %0,3 düşüşle 1,797.45 dolara geriledi. ABD vadeli altın fiyatlarında ise %0,8 oranında düşüş yaşandı. Buna göre ABD vadelilerinde altın 1,799.60 dolar seviyelerini gördü.

Gümüş fiyatlarında ise dün yaşanan yüksek seviyelerden sonra %0,5 oranda düşüş yaşandı. 18.98 dolara gerileyen gümüş, geçtiğimiz Ağustos ayında kırdığı rekora dün yeniden ulaşmıştı.

Kaliforniya’da Vaka Sayısında Yeniden Artış

Eyalette yaşanan salgının vaka sayılarını yeniden artırmasıyla yöneticiler yeni tedbirlere başvurdu. Los Angeles ve San Diego’da bulunan iki büyük okul Ağustos ayında da kapılarını açmayacağını duyurdu.

Spor salonları, kiliseler ve kuaförler de 30 vilayette birden kapatılacak. Eyalet valisinin yaptığı açıklamalara göre; barlar, restoranlar, sinema salonları, müzeler ve hayvanat bahçeleri gibi mekânların faaliyetleri yeniden durdurulacak Bu kararın alınmasında, vaka sayısındaki artış ve bazı bölgelerdeki hastanelerin yatak sayılarının dolması etkili oldu.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.