Küresel Piyasalarda Seyir Yönünü Bulamadı

3

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeni ile Türkiye de piyasaların kapalı olduğu bu günde küresel piyasalarda seyir yönünü kaybetti. Küresel piyasalarda dün ABD- Çin gerilimi ve korona virüs salgını ile ilgili gelişmelerde karışık bir seyir izlenmesinden sonra bugün ABD’nin yeni verileri açıklaması bekleniyor. Yurt içinde ise 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeni ile piyasalar kapalı olacak.

Dünya genelinde COVID-19 salgınının bulaştığı kişi sayısı 13 milyon 350 bine ulaştı. Can kaybı ise 578 bini aştı. Korona virüs salgınından en çok etkilenen ülke ise ABD oldu. ABD’de vaka sayısı 3,5 milyonu geçti. Bu artıştan sonra Meksika ve ABD sınırlarını zorunlu olmayan geçişler için kapattı. Virüse yönelik alınan önlemlerde salgın için ikinci dalga endişesinin artmasına sebep oldu. ABD de insanlar üzerinde denenmeye de başlayan ilk potansiyel korona virüs aşısının son aşamada olduğu belirtildi.

ABD ile Çin arasındaki gerilim devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump, Hong Kong’a Ulusal Güvenlik Yasası’nı getirmiş olan Çinli yetkililer ile iş yapan bütün bankalara yaptırım yasa tasarını onaylarken, Hong Kong’a dair tüm imtiyazları da kaldıran bir başkanlık kararnamesi imzaladı.

Avrupa’dan dün Almanya’da yatırımcı riski yansıtan ZEW Endeksi temmuz ayından önceki aya kıyasla 4,1 puan azalarak 59,3 puana geriledi. Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi mayıs ayından önceki aya göre yüzde 12,4 artış gösterse dahi piyasa beklentilerini karşılamadı.

Asya’da Japonya Merkez Bankası (boJ) faizlerde ve para politikasında değişikliğe gitmemeye devam ederken, 2021 mart ayı ile biten mali yıla bağlı büyüme beklentileri düştü. Gittikçe karışıklaşan  pay piyasalarında Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,5 arttı. Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,7 oran ile geriledi.

Yurt içinde ise Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, dün günü yüzde 0,56 değer kaybederek 117.741,10 puan ile tamamladı. Dolar/TL  6,84-6,87 bandında hareket etmeye devam ediyor.

Bugün 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü sebebi ile yurt içi piyasaların kapalı olduğunu, yurt dışında ise ABD Merkez Bankası’nın yayımlayacağı Bej Kitap ve ABD’de sanayi üretimi veri gündeminin takip edileceğini söylendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.