Merkez Bankası Faiz Kararları Piyasalarda Merakla Bekleniyor

3

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 23 Temmuz 2020 Perşembe günü yapacağı PPK toplantısının sonuçları, hem vatandaş hem de yatırımcılar tarafından merakla bekleniyor. Para Politikası Kurulu’nun gerçekleştireceği toplantıda alınacak faiz kararları ile ilgili tahminler dile getirilmeye başlandı. 14 katılımcının bir araya gelmesiyle yapılan politika faizi tahmini, yatırımcılara önemli ipuçları vermesi nedeniyle önem taşıyor.

Bu konuda hem anket katılımcısı ekonomistler hem de yatırımcıların aynı tahminde bulunduğu söylenebilir. Merakla beklenen karar, 23 Temmuz Perşembe günü gerçekleştirilecek PPK toplantısından sonra açıklanacak.

Tahminde bulunan ekonomistlerin 14’ü de politika faizi açıklamasında oran değişikliği beklemediğini ifade etti. AA Finans’ın gerçekleştirdiği anketin sonuçları, Anadolu Ajansı tarafından haber kanallarına servis edildi.

Politika Faizinde Serbestlik Kararı Bekleniyor

Bu hafta Perşembe günü toplanacak olan PPK’nın politika faizlerini serbest bırakacağı tahmin ediliyor. Bu konuda değerlendirmede bulunan ekonomistler, bu kararın alınacağı yönünde tahminde bulundu. 14 ekonomistin katıldığı ankette, katılımcıların tamamı bu yönde beklentilerini açıkladı.

Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında değişiklik beklemeyen anket katılımcısı ekonomistler, yılsonu politika faiz beklentisini %6 ile %8,25 olarak değerlendirdi. Anket katılımcısı ekonomistlerin yılsonu politika faiz beklentisi meydanı ise %8 olarak belirtildi.

En son Haziran ayının 25’inde toplanan Para Politikası Kurulunun, bu tarihte açıkladığı politika faizi %8,25 olarak belirlenmişti. Bu toplantıda faiz oranı değiştirilmeyerek bu oranda sabitlenmişti. Bu ayın 23’ünde gerçekleştirilecek toplantıda da aynı kararın alınması bekleniyor.

Pendeminin sonuçları hem ülkemizde hem de dünya genelinde ekonomiye ağır darbe vururken, ülkemiz Merkez Bankası’nın alacağı para politikası ve faiz kararları merakla bekleniyor. Özellikle ABD ve Uzak Doğu piyasalarının son derece olumsuz etkilendiği dönemde, Çin’de yavaş yavaş toparlanma gözlemleniyor. Ülkemizde de yerli yatırımcıların alış yönündeki hamleleri ile özellikle teknoloji ağırlıklı sanayide toparlanma gözlemleniyor.

PPK Toplantısında Açıklanacak Kararlar Piyasaları Hareketlendirir mi?

Perşembe günü toplanacak Para Politikası Kurulu, açıklayacağı politika faizi ile beklentileri karşılamaya hazırlanıyor. Bu konuda beklenti ise büyük oranda faizlerin sabit tutulacağı ile ilgili oluyor. Kurul kararları ile ilgili yapılan tahminlerin de bu yönde olduğu görülüyor.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.