Merkez Bankası’ndan Faiz Kararı Geldi

11

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), beklenen faiz kararını açıkladı. Açıklamalara göre Para Politikası Kurulu’ndan faiz indirimi kararı gelmedi. Faiz oranları değişmeyerek yüzde 8,25’te kaldı. TCMB, enflasyon gösterge eğilimlerinin bir miktar yükseldiğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, faiz kararlarını ilan etti. Beklendiği gibi Para Politikası Kurulu’nca gerçekleştirilen toplantıdan faiz indirimi kararı gelmedi. Daha önce gerçekleştirilen 9 toplantıda art arda faiz indirimi gerçekleşmişti. Faizlere 25 baz puan indirimini bekleyenler için gelen kötü haber ile kurul, 10. toplantıda faiz indirimini pas geçtiğini gösterdi.

Faiz Oranları Yüzde 8,25’te Sabit

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalar sonucunda Para Politikası Kurulu’nun faiz oranını yüzde 8,25 seviyesinde sabit tuttuğunun altı çizildi. Politika faizi olarak bilinen bu faiz, bir hafta vadeli depo ihale faiz oranıydı. Koronavirüs salgını sonrasında ekonomiye dair endişeler artarken gözler TCMB’ye çevrilmişti. Karantina sürecinin geride kalması toparlanma sürecinin hızlı olacağının beklentisini meydana getirse de IMF tarafından yapılan açıklamalar, sürecin adım adım gerçekleşmesine işaret etti. Aynı zamanda bu sene için ekonomik açıdan daralma tahminleri yüzde 3 seviyesinden yüzde 4,9 olarak yükseltildi. Faiz oranları ile birlikte enflasyon hakkında da görüşler geldi. TCMB açıklamaları, enflasyon gösterge eğilimlerinin bir miktar yükseldiği yönündeydi.

TCMB 2019 senesinin ikinci yarısı için 1.200 baz puan indirimi sağlamıştı. Böylelikle politika faizi yüzde 12 düzeylerine inmiş ve 2020 senesinde gerçekleştirilen ilk toplantı 16 Ocak tarihinde 75 baz puanlık indirim yapmıştı. Koronavirüs salgınının dünya genelinde yankı uyandırması öncesinde 19 Şubat’ta ise 50 baz puanlık indirim yapıldı.

Repo İhalesiyle TCMB’den 10 Milyar Lira

TCMB bugün düzenlediği 2 Temmuz vadeli repo ihalesi neticesinde piyasaya 9 milyar 999 milyon 999 bin 998 lira verildiğini duyurdu. İhale için gelen teklif 13 milyar 460 milyon lira tutarındaydı. En düşük, ortalama ve en yüksek basit faiz oranı ihalede yüzde 8,25’i bulurken, bileşik faiz için ihalede belirlenen en düşük, ortalama ve en yüksek oranlar ise yüzde 8,59 düzeyindeydi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.