Mücbir Sebep Uygulamaları Uzatılacak mı?

4

Koronavirüs salgını ertesinde firmaların rahatlayabilmesi için uygulanmaya başlanan mücbir sebep yarın itibarı ile sona erecek. 1 Temmuz tarihinin sonrasında geçerli olması kararlaştırılan bir sistem ise henüz bulunmuyor. Bu konuda şirketler acil bir şekilde sürenin uzatılmasını veya yeni bir sistemin getirilmesini talep ediyorlar.

Koronavirüs salgını sebebiyle olumsuz etki yaşayan bazı sektörlerin kamuya karşı olan yükümlülüklerinin belli bir süre ertelenmesi temeline dayanan mücbir sebep uygulaması yarın itibariyle sonlanıyor. Uygulama sürecinde, mücbir sebep sistemine dahil edilmeyen bazı sektörlerin tepkisi gündemi meşgul ederken şimdi de söz konusu uygulamanın süresinin uzatılması ya da yerine benzer bir uygulamanın getirilmesi hususunda Bakanlık yetkilileri üzerinde büyük bir baskı oluşmuş durumda. Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri ise şu ana dek herhangi bir süre uzatılması ya da yeni bir sistem ile ilgili açıklamada bulunmadı. Nitekim, bu şekilde bir kararın gelmeyeceği de kulislerde konuşulan noktalar arasından yer alıyor.

Geniş Kapsamlı Bir Mücbir Sebep Uygulaması Başlatılmalı

Geçtiğimiz dönemlerde Maliye Bakanlığı bünyesinde görev almış önemli uzmanların yaptığı açıklamalar ışığında, mevcut mücbir sebep kapsamının genişletilmesi ve ülke çapında genel bağlamda bir mücbir sebep ilan edilmesi hususunda iş çevreleri tarafından yetkili mercilere baskı uygulanıyor. Bu baskının nasıl sonuç vereceği, mücbir sebep uygulamasının tamamen sonlandırılıp sonlandırılmayacağı veya yerine yeni ve daha kapsamlı bir uygulamanın getirilip getirilmeyeceği ise hala merak konusu olmaya devam ediyor. Bu çerçevede halihazırdaki mücbir sebep uygulamasının yarın sona erecek olması da iş dünyasını telaşa sürükleyen bir etkene dönüşmüş görünüyor.

Mart ayından itibaren Türkiye’de etkisini güçlü şekilde hissettirmeye başlayan covid-19 salgınına karşı alınan önlemler çerçevesinde; otomotiv, konaklama ve perakende dahil olmak üzere 20 dolayındaki sektör için 1 Nisan – 30 Haziran 2020 tarihleri arasından geçerli olmak üzere mücbir sebep uygulamasının yürürlüğe konmasına karar verilmişti. Bu sektörlerde faaliyet gösteren ve korona virüs salgınından olumsuz etkilenmiş olan firmaların ödeme yükümlülükleri ise 2020 yılının Ekim – Kasım – Aralık dönemine ertelenmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.