Pandemi Döneminde Altın İyi Bir Yatırım Aracı Mı?

3

Tüm dünyada yaşanan pandemi krizi, beraberinde bir takım ekonomik krizleri de getirdi. Bu süreç yatırım araçlarının karlılık özelliklerini de baştan sona değiştirdi. Bu konunda en çok darbeyi alan yatırım araçları arasında altını da gösterebiliriz. Yaşanan küresel kriz sonucunda, birçok yatırımcı en güvenilir liman olarak gördüğü altına yöneldi. Bunun sonucu olarak da yatırım aracında dalgalanmalar yaşanmaya başladı. Üstüne ülkemizde altın alım satımında uygulanan verginin artırılması da yatırımcıların aklını karıştırmaya başladı.

Altın Uzun Dönemde Kazandırır mı?

Oldukça uzun bir süredir uzun dönemde kazandıran, ya da en azından kaybettirmeyen yatırım araçları arasında bulunan altın, yaşanan ekonomik durgunluktan etkilendi. Yine de Türk parasının Dolar ve Euro karşısındaki durumu göz önünde bulundurulduğunda, akıllı bir yatırım aracı olduğu söylenebilir. Yaşanan ekonomik istikrasızlıktan en az etkilenen yatırım aracı olan altın, bu sene sezonun hareketsiz başlaması nedeniyle yukarı yönde hareket etmiyor. Yatırımcıların ellerindeki parayı farklı yatırım araçlarına bölmeleri daha akıllıca olacaktır.

Ne Zaman Altın Alınmalı?

Doğru bir yatırım yapmak isteyenler, hangi yatırım aracının bu süreçte tercih edileceği konusunda kafa karışıklığı yaşıyor. Küresel salgının beraberinde getirdiği ekonomik kriz, altın fiyatlarını da derinden etkiledi. Pandemiden önce oldukça yüksek seviyelere kadar çıkan altın fiyatları, son günlerde yatay bir çizgide ilerliyor.  Son bir aylık altın fiyatları incelendiğinde, bu günlerde satmaktan ziyade almanın daha mantıklı bir hareket olacağı söylenebilir.

Altınları Elde Çıkarmanın Vakti Geldi mi?

Altın ile ilgili en çok merak edilen konular arasında, ne zaman alınıp ne zaman satılacağı da bulunuyor. 1 yıldan fazladır elinde altın bulunduranların, bu dönemde satış yapmaları akıllıca olacaktır. Daha kısa vadede elinde altın bulunduranların ise beklemelerinde yarar var. Bu sene yaşanan kriz dolayısıyla sezonun hareketsiz başladığı ve bu şekilde geçeceği tahmin ediliyor. Bu durum da altında kısa vadece büyük dalgalanmaların yaşanmayacağı anlamına geliyor. Yatırımını birden fazla araç üzerinden değerlendirenler bu dönemden daha az riskli olarak çıkacaklar gibi duruyor. Altınların ise biraz daha saklanması yararlı olacaktır.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.