Pandemi Döneminde Hangi Yatırım Aracı Tercih Edilmeli?

4

Dünya genelinde yaşanan krizler birlikte birçok insan yatırımını nasıl değerlendireceğini merak etmeye başladı. Durgunluk dönemlerinde güvenli liman olarak tanımlanan bazı yatırım araçlarının umulanın aksine pek de güvenli olmadığı görüldü. Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş de piyasalarda beklenmeyen etkiler yarattı.

Altın bu sene diğer yılların yaz aylarında yaşadığı hareketliliğe ulaşmadı. Sezonu beklendiği gibi karşılamayan altın, her şeye rağmen yatırımcıların ilk tercihleri arasına girmeyi başardı.

Dolar ise ilk dönemlerde yaşadığı ani çıkışlardan sonra stabil kaldı, son günlerde yavaş yavaş yeninde tırmanışta. Dolar değer kaybetse de, ülkemizde yaşanan kriz dolayısıyla Türk Lirasının değer kaybı doları yine yüksekte tuttu.

Euro’da da Dolarda yaşanan durum birebir aynı seyrediyor. Mayıs ayında 7.7893 lira ile tavan yapan Euro, 7,70’lerde geziniyor.

Küresel Krizde Dolar Yatırımı Mantıklı mı?

Dolarda son 3 ayın durumuna baktığımızda, mayıs ayında yaşanan sıçrayıştan sonra ani düşüş ve stabil durum gözlemleniyor. 6 Mayıs 2020 günü Türk Lirası karşısında 7.2013 liraları gören dolar, bu günlerde 6.8650 bandında kaldı. Krizden önce, nisan ayında 6.6681 liraya kadar inen dolar, bu dönemde alındığında oldukça ciddi kazanç sağladı. Bu günlerde yüksek bir sıçrayış beklenmese de bu alanda yapılacak yatırımın kaybettirmeyeceği tahmin ediliyor.

Pandeminin Altın Piyasalarına Nasıl Etkisi Oldu?

Krizle birlikte altın fiyatlarında da ciddi seviyede yükselişin gözlemlendiği söylenebilir. Altın sezonunun bu yıl hareketsiz başlaması ise bu konuda yaşanan beklentileri karşılamaktan uzak bir hal aldı. Bu yılın nisan ayında 358 liralara kadar gerileyen gram altın, mayıs ayında 392 liraya kadar yükseldi. Haziranda yaşanan sert düşüşten sonra, tekrar 390 lira bandının üzerine çıktı.

Yatırımımı Hangi Alanda Kullanmalıyım?

Konut ve taşıt kredilerinde iyileştirmeye gidilmesi ile birlikte, hem ihtiyaç sahiplerinin hem de yatırımcıların özellikle konut yatırımı yaptığı görülüyor. Bu iyi bir alternatif olurken, altın da yine güvenli liman olma özelliklerini sürdürüyor. Döviz ise mayıs ayında yaşadığı zirvelerden yavaş yavaş inip stabil bir düzeyde kalmayı sürdürmekte.

Yatırımların farklı araçlara bölünerek riskin azaltılması bu durumda yapılacak en mantıklı hareket olarak görülüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.