Tekrar Kredi Yapılandırması Geliyor

6

Kredi yapılandırma hesaplaması için bir örnek: Bir bankadan kredi faiz yüzde oranı 1,24 olan 120 ay vadeli ve yüz bin TL’lik konut yapı kredisi aldınız bunu düşünün. Kullanmış olduğunuz kredinizi aylık taksit ile 1,606,01 TL ve 12 ay ödeyeceğinizi düşünelim kalmış olan toplam ödeyeceğiniz tutar 173.449,082 TL. Bankanın sunmuş olduğu yapılandırma faiz oranı ise 120 ay vade için yüzde oranı 0,99 olur ise, %2.00 kredi kapatma cezası ödenmesi şartı ile olduğunu da düşünelim, masraflar harici aylık ödeyeceğiniz tutar oranı 1.360,61 TL olur. Toplamda kalan borcunuz yapılandırma sonrası 163,273,20 TL’ye düşer. Böylece 8.269,97 TL kar elde etmiş oluyorsunuz. Bu tür hesaplamalarda bankanın masraf bedeli ücreti ya da varsa diğer giderler hesap edilmemiştir.

Konut Kredisi Faiz Hesaplama

Hesapta kullanılacak olan ‘Faiz’ verisi faiz yüzdesi değil, faiz oranıdır. Örnek, aylık faiz oranı %1 ise formülde 0,01, yüzde oranı 0,79 ise 0,0079 olarak kullanılmalı. Ödemeler ayda bir değil de üç ayda bir yapılıyor ise kullanılacak olan oran, üç aylık basit bir faiz yani verilmiş olan aylık oranın üç katı olmalı. Ülkemizde kredi türüne bağlı olarak ödenen faizden vergi alınmakta. Bu durumda hesabın doğru olması adına vergilerin de faiz oranına eklenmesi gerek. Örnek, ihtiyaç ve taşıt kredilerine ödenen faiz için %15 (KKDF) ve %5 (BSMV)’lik iki kalem vergi alınıyor. Bu durumda formülde kullanılması gereken faiz oranı (1,20 x Kredi Faiz Oranı) olmalı. Konut kredileri ise vergi almamakta. Döviz kredilerde vergi hesap ve çalışmaları kur değişikliklerine bağlı ve olabildiğince karmaşıktır.

Ne kadar vergi ödeyeceğinizi, ödeme gününde tam anlamda hesaplanabilmekte. Eşit, uygun taksitli ödeme planları ihtiyacı her zaman karşılamayabilir. Örnek, üç ayda bir ikramiye alıyor olabilirsiniz dolayısıyla üç ayda bir daha fazla taksit ödeyebilirsiniz. Bununla birlikte gerçek hayattaki ihtiyaç daha kargaşalı ve daha esnek çalışma ihtiyacı gerektirir. Sistemlerde bu tarz esnek çalışmalarında kolaylıkla yapabilmek adına gerekli olan tüm araçlar sunulmakta. Sitem bu doğrultuda diğer hesaplama sitelerinden ayrılmakta.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.