Türkiye Ekonomik Güven Endeksi’nde Önemli Artış

12

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2020 Haziran ayı için tüketici güven endeksi verileri açıklandı. Söz konusu verilen ışığında tüketici güven endeksinin Haziran ayı içerisinde bir önceki aya nazaran yüzde 5,2 oranında bir artış yaşadığı gözlendi. Bu kapsamda Mayıs ayı içerisinde 59,5 olan tüketici güven endeksi, Haziran ayında yüzde 5,2 oranında artarak 62,6 seviyesine yükseldi.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan veriler ışığında Mayıs ayı içerisinde 59,5 olan tüketici güven endeksinin Haziran ayı içerisinde 62,6 dolayına yükseldiği öğrenildi. Bu kapsamda bir hanenin maddi durum beklenti endeksi de 79,9 seviyesinde gerçekleşti. Önümüzdeki 12 aylık sürece ilişkin maddi durum beklenti endeksi Mayıs döneminde 79,2 seviyesinde iken, Haziran’da bu değer %0,8 oranında artış sergileyerek 79,9’a yükseldi.

Mayıs Ayına Göre Olumlu Gelişmeler Yaşandı

Açıklanan TÜİK verileri ışığında genel ekonomik durum beklenti endeksinin Mayıs ayı içerisinde 81,8 seviyesinde iken Haziran döneminde %4,5’lik bir artış ile 85,5 düzeyine yükseldiği gözlendi. Önümüzdeki bir yıllık sürece ilişkin işsiz sayısı beklenti endeksinin ise Mayıs döneminde 55,3 düzeyinde iken Haziran özelinde %12,2 dolayında artarak 62,1 seviyesine geldiği belirtildi. Aynı süreç için tahmin edilen tasarruf endeksi ise Mayıs değeri olan 21,7’den 23,1’e yükseldi.

TÜİK tarafından açıklanmış olan veriler yoğun bir korona virüs tehlikesi ile savaşıldığı bu süreçte tüm ülkeye ve vatandaşlara az da olsa umut verirken, korona virüs akıbetinin nasıl gelişeceğinin de ekonomik verileri önemli ölçüde etkileyeceği belirtiliyor. 1 Haziran’dan itibaren uygulanmaya başlanan normalleşme adımları ile beraber sosyal hayat ve iş yaşamı tekrar canlanmaya başlarken gelecek süreçte söz konusu ekonomik verilerin daha da yükselmesi adına hükümet tarafından belli başlı teşvik politikalarının uygulanmasına neredeyse kesin gözü ile bakılıyor. Korona virüs salgınına net bir çözüm bulunduğu takdirde ise tekrar kriz öncesi ekonomik verilere dönülmesi öngörülüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.