Türkiye’nin E-Ticaret Hacmi 136 Milyar TL

9

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı açıklamalarda 2019 senesi itibariyle Türkiye’deki e-ticaret hacminin 136 Milyar TL olduğunu söyledi. Raporlara göre Türkiye’de aktif olarak e-ticaret faaliyeti yürüten 68 bin 457 işletme bulunuyor. İstanbul, en çok işletmeye sahip il olarak belirlendi. 

İnternet üzerinden alışveriş yapmanın son zamanlarda yaygınlaşması hem satıcı hem de alıcılar için büyük kolaylık sağlıyor. Koronavirüsü neticesinde oluşturulan karantina sürecinde vatandaşların online alışverişlere yönelmesi e-ticaret hacminde büyümeye neden oldu. Her geçen yıl e-ticaret hacmi ve işletme sayısı artış gösterirken Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, son verileri paylaştı. Bakan Pekcan, açıklamalarında toplam e-ticaret hacminin 2019 itibarıyla 136 milyar Türk Liraya ulaştığını belirtti. Verilere göre internet üzerinden yapılan alışverişlerde ilk sırada 15,3 milyar TL ile hava yolları işletmeleri bulunuyor. İkinci sırayı 13,8 milyar TL ile giyim ve ayakkabı sektörü çekerken, üçüncü olarak 13,3 milyar TL ev aletleri ve beyaz eşyalar bulunuyor.

Karantina Sürecinde E-Ticarete Rağbet Arttı

Ticaret Bakanı Pekcan’ın açıkladığı veriler göz önünde bulundurulduğunda online alışverişlerde kişi başı ortalama sepet tutarının 99,5 TL olduğu gözlendi. Kartlı ödemeler için ortalama fiyatlar 183 lira iken kapıda ödeme için ise 50 TL oldu. Rapora göre kapıda ödeme geçen yıllara göre artış gösterdi. Koronavirüsü tehlikesi nedeni ile mağazaların kapanması ve sokağa çıkma yasaklarının etkisi ile e-ticarete olan talepte artış gözlendi. Geçtiğimiz sene yılın bu zamanları ile kıyaslandığında e-ticaret hacminin tam tamına yüzde 48 artış gösterdiği ifade edildi. İnternetten yapılan alışverişlerde yüzde 48 artış ise 63,3 milyar liralık artışa meydana getirdi.

Süpermarket Harcamaları 6 Kat Arttı

Karantina sürecinin en büyük etkisi süpermarket alışverişlerine oldu. Yapılan araştırmalar geçen seneye göre vatandaşların 6 katı aşkın bir artış ile süpermarket harcamaları yaptığını gözler önüne serdi. Aynı zamanda kimyasallar ve temizlik ürünlerinin 2,5 katına çıktığının altını çizen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ‘’e-ticaret Olarak Kobi’lerin Yanındayız’’ kampanyasının 135 bin KOBİ için büyük fark yarattığını dile getirdi. Faydalanan kobilerin 3 bini, e-ticaret aktivitelerine yeni başlayanlar arasındaydı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.