Vergi Muafiyeti Emsali İle Geriye Dönük 5 Yıllık Para İadesi Nasıl Alınır?

3

Türkiye içerisinde iş yeri, arsa, konut, daire, dükkan ve tarla şeklinde taşınmaz malları olanlar, her yıl düzenli bir şekilde emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı bazı kişilere emlak vergisi muafiyetiyle vergiden muaf tutulma hakkı tanımakta. Bu muaf tutulan kişiler emlak vergisi ödemez.

Emlak Vergisi Muafiyeti Kanunu 2020

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nun sekizinci maddesine göre “Cumhurbaşkanı, kendisine bakmak ile mükellef kimsesi olup, 18 yaşını doldurmayanlar haricinde üzerinde hiçbir geliri olmadığını belgeleyen insanların, gelirleri münhasıran kanun ile kurula sosyal güvenlik kurumlarından almış oldukları aylıktan ibaret bulunanların, engellilerin, gazilerin, şehitlerin yetimlerin ve dulların Türkiye sınırları içerisinde brüt 200 metre kareyi geçmeyen tek meskeni olmasının halinde, bu meskenlerine ait olan vergi oranlarını sıfıra indirmeye yetkilidir. Bu hüküm, belirtilenlerin tek meskene hisseyle sahip olmaları durumunda hisselerine ait olan kısım hakkında da uygulanır. Muayyen zamanda dinlenme amacı ile kullanılmakta olan meskenler hakkında bu hüküm uygulanmaz. Geliri olmadığını belgelemenin esas ve usullerini belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.”

Kimler Emlak Vergisi Öderken Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Emekliler, gaziler, Şehit düşen birinin dul olan eşi ile yetim çocukları, ev hanımları, hiçbir geliri bulunmayan işsiz kalan kişiler sahibi oldukları evin iki yüz metre kare büyüklüğü aşmaması dahilinde, tek evi olması ve emekli olan insanlar için emekli maaşı hariç başka hiçbir geliri olmaması halinde emlak vergisi muafiyeti hakkına sahiplerdir.

Kişinin tek bir eve sahip olması başlı başına muafiyet hakkını sağlamak ile birlikte aranılan bir şart olmaktadır. Yukarıda belirtilen kişilerin haricinde dışında kalan bütün taşınmaz sahibi olan insanlar emlak vergisini ödemek ile sorumludur.

Tek Evi Olan Ev Hanımına Ödediği Emlak Vergisi Geri İade Edildi

Ankara Batıkent’te bir evi bulunan aynı zamanda çalışmayan kadının yaptığı başvuru kabul edildi. Muafiyet hakkının bulunmasına rağmen geriye dönük bir şekilde beş yıl süresince ödediği emlak vergisi tutarlarının tarafına geri iade edilmesi yönünde karar aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.